EXTRÉMNÍ ZÁVODY

Závod dokončíš! I když už třetí den nespíš a na nohou máš hluboké puchýře. Protože limity existují pouze v lidské mysli. A to platí u závodů Adventure race dvojnásob. „Výčitky, že to člověk vzdal, jsou mnohem, mnohem delší než celý závod a doženou vás, ještě než si vyzujete boty,“ říká Tomáš Petreček o Adventure race.

ekvador-ms-v-adventure-race-2014-tomas-petrecek

Ekvador MS v Adventure race 2014

Adventure race jsou týmové závody (tři muži a jedna žena), které prověří nejen fyzickou kondici, ale hlavně psychiku závodníka. Nastavit v hlavě program tak, aby tělo šlapalo ve velkých mrazech, kdy etapa na kolech trvá i 18 hodin, jede se, případně tlačí v hlubokém sněhu v noci, to není snadné. Některé kontroly jsou na vrcholcích v horách, kde se kolo nese na zádech třeba i 3 hodiny.

A pak zase následuje dlouhý sjezd, kde člověk totálně zmrzne. Na něco takového musí být v člověku kus buldočí zarputilosti a odhodlání. Těžké jsou závody i v „teplejších měsících“ například na kajakářské etapě. Zima, vlny, slaná voda. To všechno už závodníkovi leze krkem a nesmí polevit. Stejně tak náročné je hledání kontrol v noci, kdy člověk bloudí v „zemi nikoho“ a nebere to konce.

ekvador-ms-v-adventure-race-2014-9

Ekvador MS v adventure race 2014

Na to musí být závodník hodně odolný. Jenže všechno tohle utrpení stonásobně vynahradí pocit, který se dostaví po dosažení cíle. Totální euforie celého týmu. Pocit štěstí je tak silný. Smích střídá dojetí několikrát dokola a to všechno nakonec završí dlouho očekávaný spánek. Závody Adventure race mají také své specifikum a to ohromnou soudržnost týmu. Tím, že spolu tito lidé prožívají situace v extrémním tempu a nasazení, dochází mezi nimi k silnému poutu.

Spánek během několikadenního sportovního vypětí počítají závodníci na minuty. Zdá se až neuvěřitelné, co lidské tělo dokáže. Fascinace schopnostmi člověka, obyčejného smrtelníka v krajních situacích, to je jeden z důvodů, proč lidé dělají Adventure race.

Wenger Patagonian Expedition Race

Wenger Patagonian Expedition Race

Tomáš Petreček jich má na kontě řadu. Mezi nejtěžší patří například:

tym-black-hill-ms-ekvadot-tomas-petrecek

Ekvador MS v adventure race 2014