NEW ROUTE – GASHERBRUM I

O expedici

Wild Challenge – New route alpen style – Gasherbrum I

 

 

Začátkem července odlétají Tomáš Petreček s Markem Holečkem do Pákistánu. Čekají je dva měsíce v pákistánském pohoří Karakorám a prvovýstup jihozápadní stěnou na Gasherbrum I, vysokou 2500 m, která se zvedá k nebi v závěru ledovce Abruzzy. Jediný, kdo se kdy o tuto cestu doposud snažil, byla legendární dvojce Kurtyka s Kukuzckou. Při pokusu prostoupit horní partií hory ale nakonec přelezli zcela do jižní stěny, kde svůj prvovýstup napojili na americkou cestu. Více než slovo expedice nazývají kluci svou cestu jako výprava – tedy žádná mnohohlavá skupina, kde vrchol je jediný cíl.

Expedice Gasherbrum - Petrecek 16

Pro mě je cíl samotná cesta a vrchol je pouhou laskominkou na závěr,“ tvrdí Marek Holeček. Sám už se o prvovýstup na Krásnou horu pokoušel dvakrát. V letech 2009 a 2013 se vydal se Zdeňkem Hrubým linií, která od nástupu z levé strany sleduje skalní hřeben. Přibližně v sedmi tisících bylo nutné poměrně problematicky prolézt do ledového pole. Tam, o čtyři sta metrů výš, nejlepší pokus skončil. Následoval dramatický sestup kvůli zdravotním problémům Zdeňka Hrubého, gradujícím do prasklých žaludečních vředů. Při druhém pokusu stejnou cestou o čtyři roky později udělal Zdeňek osudovou chybu, která ho stála život.

Marek se tak do Pákistánu vrací potřetí, tentokrát s Tomášem Petrečkem „Je to pro mě obrovská výzva o to více, že mohou jet s někým tak zkušeným, jako je Marek. Je to pro nás druhá společná expedice, sedli jsme si i lidsky a víme, co od sebe čekat,“ říká Tomáš.